Opakovatelnost je míra přesnosti metody získaná za ideálních podmínek měření (jeden přístroj, jen analytik, krátký čas) a v EffiChem software je možno ji vyhodnocovat dvěma způsoby:
– Po úrovních z vícenásobného měření
– Z paralelních měření
Je míra přesnosti metody mezi Opakovatelností a Reprodukovatelností a v EffiChem software je možno ji vyhodnocovat z vícenásobného měření po úrovních.
Je míra přesnosti metody získaná za nehorších podmínek měření (více přístrojů, více analytiků, dlouhý čas) a v EffiChem software je možno ji vyhodnocovat z vícenásobného měření po úrovních.
Správnost metody popisuje míru shody měření s referenční nebo vztažnou hodnotou. Správnost lze vyhodnocovat více způsoby, v závislosti na koncentračním rozsahu a dostupnosti dat:
– Omezený koncentrační rozsah – rekonstituce vzorku možná
– Omezený koncentrační rozsah – referenční materiál k dispozici
– Velký koncentrační rozsah – slepý pokus k dispozici: regresně
– Velký koncentrační rozsah – slepý pokus není k dispozici: t-test
– Velký koncentrační rozsah – slepý pokus není k dispozici : regresně
– Porovnání 2 metod / laboratoří: t-testem po úrovních
– Porovnání 2 metod / laboratoří: t-testem na rozdíl výsledků
Linearita vyjadřuje míru lineární závislosti mezi koncentrací a měřeným signálem. Vyhodnocuje se různými způsoby v závislosti na dostupnosti, typu a designu valičních dat:
– Korelační a QC koeficient
– ANOVA na těsnost proložení
– Významnost kvadratického členu
– Znaménkový test
Mez detekce a stanovitelnosti jsou koncentrační úrovně, kdy lze odlišit signál od šumu resp. spolehlivě kvantifikovat koncentraci měřeného analytu. Meze lze vyhodnocovat několika způsoby:
– 3s – IUPAC
– 3s – korekce na slepý pokus
– 3s – kontinuálně měřený slepý pokus
– Z kalibrační přímky
Robustnost je odolnost metody vůči malým změnám v nastavení metody, resp. dodržení předepsaných parametrů jako je pH u mobilní fáze u HPLC nebo teploty u GC. Robustnost lze v EffiChem software vyhodnocovat dvěma způsoby:
– Dongův algoritmus
– AOAC s vyhodnocením
Slektivita je schopnost metody selektivně měřit koncentraci sledovaného analytu v přítomnosti poteniálních interferentů. Selektivitu lze vyhodnocovat několika způsoby:
– Porovnáním kalibračních přímek
– Porovnáním výsledků se standardem
– Porovnáním výsledků s měřením bez interferentu
Citlivost je velikost změny měřené veličiny (signálu) na jednotkovou změnu koncentrace. Odpovída tedy směrnici kalibrační přímky mezi koncentrací a měřenou veličinou.
Slepý pokus měří velikost měřené veličiny u vzorku s nulovou koncentrací. Je základem pro výpočet meze detekce a stanovitelnosti.
Kontrola vhodnosti systému je ověření, že systém splňuje předepsané parametry, dané např. požadavky lékopisu PhEur nebo požadavky USP/FDA:
– Opakovatelnost nástřiku dle FDA
– Kapacitní faktor dle FDA
– Rozlišení dle FDA
– Chvostování dle FDA
– Počet teoretických pater dle FDA
– Počet teoretických pater dle Ph.Eur.
– Rozlišení dle Ph.Eur.
– Faktor symetrie dle Ph.Eur.
Umožnují sledovat a vyhodnocovat míru variability metody, resp. výsledků v čase, vyhodnocovat trendy a nastavit varovné a akční limity. Existuje více možností jak regulační diagramy v EffiChem software vyhodnocovat, podmíněné dostupností dat, jejich designem a rozsahem:
– Individuální hodnoty – charakteristiky regulace stanoveny
– Individuální hodnoty – charakteristiky regulace nestanoveny
– Opakovaná měření – charakteristiky regulace stanoveny
– Opakovaná měření – charakteristiky regulace nestanoveny
– Vícerozměrný regulační diagram
– X-diagram (Regulační diagram pro průměr)
– R-diagram (Regulační diagram pro rozpětí)
– Wester-Electric pravidla pro vyhodnocování regulačních diagramů
Odhadování a uvádění nejistot měření je jedním z požadavků normy ISO 17025. Za tímco účelem lze, v závislsoti na situaci, využít více postupů resp. metod:
– Z dat pro vyhodnocení přesnosti – vícenásobná měření
– Z dat pro vyhodnocní přesnosti – paralelní měření
– Z regulačního diagramu – individuální měření
– Z regulačního diagramu – vícenásobná měření
– Z parciálních nejistot
Kalibrační model, ať lineární, kvadratický nebo jiný, umožňuje odhadnout koncetraci resp. stanovovanou vlastnost neznámého vzorku z hodnoty měřené veličiny. Kalibrační závislost se navíc používá při jiných příležitostech, např. na stanovení linearity, meze detekce a stanovitelnosti a stanovení citlivosti metody.
Mezilaboratorní porovnání umožňuje hodnotit, zda některá laboratoř účastnící se mezilaboratorního porovnání, neuvádí výsledky, které se významně liší od výsledků ostatních laboratoří. Dále lze z mezilaboratoního porovnání vyhodnotit hodnotu Opakovatelnosti a Reprodukovatelnosti. V EffiChem software lze využít následující algoritmy:
– Mandelova statistika H
– Mandelova statistika K
– Kolaborativní studie
Ke statistickému hodnocení dat je vedena Revizní stopa (Audit trail) a Historie záznamů. Veškeré záznamy jsou 100%-ně dohledatelné a nelze je zfalšovat ani smazat. Nechtěné záznamy lze s vysvětlením vyhodit do koše.
Moduly Statistického hodnocení dat lze propojit na LIMS modul Metody, nebo provozovat samostatně, v rámci jednoho validovaného systému, který splňuje požadavky na integritu dat.